Honda Civic Type R znovu dosiahla traťový rekord

Nová Honda Civic Type R znovu dosiahla traťový rekord pre sériové voidlá s pohonom predných kolies na okruhu v Nürburgringu

Streda, 2023, mája 10

Záznam z jazdy

   

Čas na kolo 7 minút 44:881 sekundy, pokoril aktuálny traťový rekord pre sériové modely vozidiel s pohonom predných kolies, na dlhšom okruhu, z roku 2019.

Honda Civic Type R 2023, ktorá bola s medzinárodným ohlasom uvedená na trh v minulom roku, naďalej zbiera ocenenia a vyznamenania – najnovšie je prekonanie rekordu sériového vozidla s pohonom predných kolies (FWD) na známom okruhu Nürburgring Nordschleife s dĺžkou 12,92 míle (20,8 km).

Dňa 24. marca 2023 urobili členovia vývojového tímu Civic Type R kolo, s časom 7-minút a 44:881 sekúnd, na náročnom nemeckom okruhu – prezývanom „Zelené peklo“. Civic TypeR sa tak stal najrýchlejším sériovým vozidlom s pohonom predných kolies (FWD). Tento čas bol dosiahnutý na upravenej, teraz dlhšej (20,8 km) trati, ako ju definovalo vedenie okruhu v roku 2019.

Model Type R vo svojej najnovšej verzii poskytuje výkon 329 HP a krútiaci moment 420 Nm. V spojení s modernizovanou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou zrýchli z 0 na 100 km/h iba za 5,4 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 275 km/h.

K rekordnému času prispel aj nový, uhladenejší design exteriéru modelu Civic Type R 2023 s vysoko pokročilými aerodynamickými riešeniami, ako je uhol vyššie umiestneného zadného krídla a komplexné prvky podvozku, ktorých kombinácia vytvára presne definovaný prítlak.

Okrem toho, o 35 mm dlhší rázvor kolies v porovnaní s predchádzajúcim modelom Type R a viacprvkové zavesenie zadných kolies dopĺňa výrazne širší rozchod zadných kolies. Vozidlo je tak oproti predchodcovi stabilnejšie v zákrutách. Tieto súčasti boli tiež zdokonalené opakovaným testovaním na diaľnici aj na trati Nürburgring.

Pre model Civic Type R bol zvolený vývojový koncept „Ultimate Sport 2.0“, ktorého cieľom je stvoriť dokonalý športový model s pohonom prednej nápravy, ktorý vzbudzuje dôveru vodičov a zároveň v nich prebúdza vzrušenie, po ktorom vždy túžili,“ vysvetľuje Hideki Kakinuma, hlavný konštruktér modelu Civic Type R. „Od uvedenia modelu Civic TYPE R v roku 2022, sme po celom svete zaznamenali rad pozitívnych ohlasov, ktoré ďaleko prekonali naše očakávania. Zostala však ešte jedna výzva, ktorú sme museli zvládnuť – zaistiť, aby bol najrýchlejším modelom s pohonom predných kolies na okruhu Nürburgring.

Šesť rokov po predchádzajúcej generácii sme vo vývoji modelu Type R dosiahli novú dimenziu a vášeň, ktorú sme do neho vložili. Tým, ktorí už sú majiteľmi nášho najnovšieho modelu Civic Type R, alebo sú jeho očakávanými majiteľmi, želáme, aby si Civic Type R zamilovali a užili si ho.“